آیا Robocop به واقعیت تبدیل شده است؟ پلیس سانفرانسیسکو به دنبال مجوز برای کشتن مظنونان با استفاده از روبات استبه عنوان بخشی از یک پیشنهاد سیاست تفرقه‌انگیز، SFPD معتقد است که نیروهایش متشکل از ده‌ها دروید تنها در مواردی به‌عنوان گزینه‌های کشنده استفاده می‌شوند که خطر جانی برای غیرنظامیان و افسران وجود داشته باشد و هیچ جایگزینی امکان‌پذیر نباشد.

به گفته Mission Local، پیش نویس خط مشی، که نحوه استفاده SFPD از تسلیحات به سبک نظامی خود را مشخص می کند، هفته آینده توسط شورای نظارت شهر و شهرستان به رأی گذاشته می شود. نسخه ای از این پیش نویس خط مشی هفته گذشته به اتفاق آرا توسط کمیته قوانین پذیرفته شد و در 29 نوامبر در هیئت مدیره کامل ارائه خواهد شد.

قبلاً از سوی برخی از اعضا در مورد زبان آن بر نیروی ربات واکنشی دریافت کرده بود. آرون پسکین، رئیس کمیته قوانین هیئت ناظران، قبلاً با درج این جمله “روبات ها نباید به عنوان استفاده از زور علیه هیچ شخصی استفاده شوند” تلاش کرد تا دامنه این سیاست را محدود کند.

بنا بر گزارش ها، پلیس این پیشنهاد را در پیش نویس بعدی رد کرد و آن را با زبانی جایگزین کرد که قدرت خود را برای استفاده از نیروی کشنده با روبات ها مشخص می کرد.

در این پیشنهاد آمده است: «روبات‌ها تنها زمانی به‌عنوان یک گزینه نیروی کشنده استفاده می‌شوند که خطر از دست دادن جان اعضای عمومی یا افسران قریب‌الوقوع باشد و بر هر گزینه نیروی دیگری که برای SFPD وجود دارد، بیشتر باشد».

این بیانیه می افزاید: «به ویژه مهم است که افسران هنگام مواجهه با سوژه ای که به سلاحی غیر از سلاح گرم مسلح است، تناسب و تصمیم گیری انتقادی را اعمال کنند.»

ربات قاتل ED-209 از فیلم علمی تخیلی Robocop محصول 1987

/ Orion Pictures

در حالی که یادآور ربوکاپ علمی تخیلی وحشیانه دهه هشتاد است، واقعیت این است که پلیس در بریتانیا در حال حاضر از دروید برای خنثی کردن بمب و بازرسی مناطق و وسایل نقلیه استفاده می کند. در ایالات متحده، یک ربات مسلح به مواد منفجره حتی برای کشتن یک مظنون در دالاس در سال 2016 استفاده شد.

در همین حال، پلیس نیویورک برای مدت کوتاهی از یک سگ ربات برای جست و جوی صحنه های جنایت و کمک در موقعیت های گروگان گیری استفاده کرد، قبل از اینکه به دلیل واکنش شدید حریم خصوصی آن را رها کرد. ارتش فرانسه همچنین قبلاً از دستگاه چهارپایه معروف به Spot استفاده کرده است که مشاغل می توانند آن را از شرکت فناوری Boston Dynamics در طول تمرینات آموزشی خریداری کنند.


دیدگاهتان را بنویسید