فوتبالیست کیتونگو ادعای تبعیض نژادی علیه باشگاه سابق را از دست داداف

اوتبالیست ریکو کیتونگو از دست دادن ادعای تبعیض نژادی خود علیه باشگاه سابقش را “ضربه تلخ” توصیف کرده است.

این بازیکن 23 ساله باشگاه Airdriedonians FC و یکی از مدیران آن، پل هترینگتون را به دلیل اتهامات تبعیض نژادی به دادگاه استخدام برد.

او ادعا کرد که در طول یک بازی سال گذشته مورد آزار نژادپرستانه یکی از هواداران قرار گرفته است، و در حالی که باشگاه تحقیقاتی را در مورد این موضوع انجام داده است، بعداً به دلیل “شواهد ناکافی” کنار گذاشته شد.

یک جلسه دادگاه کار در گلاسکو نحوه رسیدگی به این پرونده را بررسی کرد و کیتونگو مدعی شد که قربانی آزار و اذیت نژادی و قربانی شده است.

با این حال، در حکم خود که این هفته منتشر شد، قاضی دادگاه دیوید هوی گفت که این ادعاها “بی اساس” هستند و علیه کیتونگو حکم صادر کرد.

کیتونگو پس از این حکم گفت: “این قضاوت ضربه تلخی برای همه کسانی است که در مقابل نژادپرستی در ورزش ملی ما ایستاده اند.

کل این اپیزود برای خانواده و دوستانم و همچنین خودم یک تجربه فوق‌العاده ناراحت‌کننده، آسیب‌زا و دلخراش بوده است.

در طول این پروسه قانونی طولانی و طاقت فرسا، من تحت تاثیر حمایت گسترده طرفداران فوتبال و بازیکنان قرار گرفته ام. من از این همبستگی بسیار سپاسگزارم.»

کیتونگو در اظهارات شاهد خود در جلسه دادگاه در ژوئن گفت که در عصر روز شنبه 11 سپتامبر سال گذشته به او گفته شد که فردی شنیده است که یکی از طرفداران ایردری در آن روز او را مورد آزار نژادپرستانه قرار داده است.

او گفت که پس از شنیدن یک پیام صوتی که در مورد توهین نژادپرستانه به او می‌گفت، احساس “ناراحتی و انزجار” کرد و روز بعد این حادثه را به باشگاه گزارش داد.

قاضی استخدام گفت که باشگاه و آقای هترینگتون – که به آنها پاسخ دهندگان گفته می شود – نمی توانند مسئول سوء استفاده ادعایی باشند، همانطور که توسط یک حامی گفته شده است و نه یک کارمند یا شخصی که قانوناً هر یک از طرفین پاسخگو مسئول آن هستند.

در این حکم آمده است: «ادعا این بود که یک تماشاگر توهین نژادی به مدعی را انجام داده است. این عملی نیست که خوانده بتواند طبق قانون برابری مسئولیت قانونی داشته باشد.»

موضوع دیگری که مورد توجه قرار گرفت، ملاقات با مقامات باشگاه در 12 اکتبر 2021 بود که کیتونگو – مدعی – ادعا کرد که تهدید می شود “به دلیل رنگ پوستش” از تیم بازی کنار گذاشته می شود.

مقامات گفتند که این جلسه بر اساس بیانیه رسانه ای و تمایل کیتونگو برای پس گرفتن آن متمرکز بود.

دادگاه «به این نتیجه نرسید که شاکی گفته باشد که اگر قرار است کنار گذاشته شود به دلیل رنگ پوستش بوده است».

در تراز احتمالات این موضوع را نگفته و تمرکز بر بیانیه و ناراحتی مدعی از صدور آن بوده است.

اکتبر گذشته، به کیتونگو گفته شد که او برای کمک به رفع مشکلش به مدت دو هفته در مرخصی قرار گرفته است، و او مدعی شد که به دلیل وضعیت جاری برای پنج بازی بین 18 سپتامبر و 6 نوامبر انتخاب نشده است.

او در ژانویه امسال ایردری را ترک کرد و به پیترهد اف سی رفت و اکنون برای ملکه جنوب بازی می کند.

آقای هوی در نتیجه گیری خود گفت: «دادگاه به هر یک از ادعاها رسیدگی کرد و تصمیم گرفت که آنها بی اساس هستند. بنابراین لازم نیست سهم مسئولیت یا جبران خسارت در نظر گرفته شود.»

Quitongo از حمایت کمیسیون برابری و حقوق بشر و اتحادیه فوتبالیست های حرفه ای (PFA) اسکاتلند برخوردار بود.

او گفت که اکنون زمان خواهد برد تا این قضاوت طولانی را با جزئیات بررسی کند.

کیشور فالکنر، رئیس EHRC گفت: «هیچ جایی برای نژادپرستی در ورزش یا هر بخش دیگری از جامعه وجود ندارد.

EHRC از این پرونده از طریق طرح حمایت قانونی ما حمایت کرد، که به دنبال بهبود نتایج برای قربانیان تبعیض نژادی و آزار و اذیت است.

ما امیدواریم که این فرصتی برای باشگاه‌های فوتبال در سراسر بریتانیا باشد تا وظایف خود را برای محافظت از کارکنان خود و رسیدگی به اتهامات مطابق با قانون بهتر درک کنند.»

فریزر ویشارت، مدیر اجرایی PFA اسکاتلند، گفت: «حکم دادگاه در مورد پرونده Rico Quitongo برای این بازیکن، خانواده و دوستانش و همچنین همه کسانی که در مقابل نژادپرستی در فوتبال اسکاتلند ایستاده اند، به شدت ناامیدکننده است.

با وقوع حوادث نژادپرستانه متعدد در فوتبال اسکاتلند در چند سال گذشته، این خطر واقعی وجود دارد که ما به روزهای بد گذشته برگردیم و هر حرکتی در این مسیر باید در مسیر خود متوقف شود.

مارگارت گریبون، وکیل در Bridge Employment Solicitors که نماینده Quitongo است، گفت که آنها به دقت در حال بررسی حکم 130 صفحه ای دادگاه کار هستند.

او گفت: “ریکو به شدت متعهد به پیگیری این ادعای قانونی بود تا اطمینان حاصل شود که هیچ فوتبالیست دیگری آن چیزی را که او تجربه کرده بود تجربه نکند.”


دیدگاهتان را بنویسید